07.10.2011 09:16

Sarkozy, Türkiye'yi tehdit etti!

Sarkozy'den Türkiye'yi kızdıracak bir açıklama geldi.
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Ermenistan'a yaptığı resmi ziyarette Türkiye'yi, Fransa'da yaşayan Türklere "Ermeni soykırım inkarına ceza kanunu" getirmekle tehdit etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Sosyalist Parti aday adayı François Hollande'dan Ermeni asıllı seçmenler konusunda yediği çalıma Erivan'dan cevap verdi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Ermenistan'a yaptığı resmi ziyarette Türkiye'yi, Fransa'da yaşayan Türklere "Ermeni soykırım inkarına ceza kanunu" getirmekle tehdit etti.

"Türkiye büyük bir ülke olarak geçmişi ile yüzleşerek "Ermeni soykırımını" tanımalıdır, eğer Türkiye soykırımını tanırsa bizde (Fransa) soykırımını tanıyan yasa ile yetiniriz, eğer soykırımını tanımazsa (Türkiye) bizde daha ileri gideriz" diyerek tehdit eden Sarkozy, böylece François Hollande'dan yemiş olduğu çalımada karşılık vermiş oldu.

Bir kez daha, sadece Fransa'yı ilgilendiren bir seçimde seçim malzemesi olarak kullanılan "Ermeni" sorunu 2012 cumhurbaşkanlığı seçimlerini epeyce bulandıracak gibi duruyor.

Fransa'da yaşayan Türkler, bu duruma isyan ederken oylarını kime vereceklerini şaşırdıklarını söylediler. Fransa'nın önünde işsizlik, mâlî kriz, eğitim, emniyet, Avrupa Birliği gibi büyük problemler dururken Türkler ile Ermenilerin arasını iyice açacak bu konu üzerinde seçim vaatlerinin yapılmasını gayri ciddi bulduklarını ifade ettiler. Türk asıllı seçmenler "bizim de oy kullandığımızı unutuyorlar" açıklamasında bulundular.

Oy kullanan Ermeni sayısı 500 bin olarak açıklanırken, 700 bin Türk'ün yaşadığı Fransa'da sadece 200 bin Türk asıllı seçmen olduğu ifade ediliyor.

Aynı Sarkozy Cezayir'e yaptığı resmi ziyarette Cezayirlilere "babaların yaptıklarından oğullar sorumlu tutulamaz" demişti.

Türkiye'ye yapılan bu açık tehditten sonra Sarkozy'nin, Kafkasya ziyaretinin ikinci ayağı olan Azarbeycan'da nasıl karşılanacağı merak konusu oldu.

Engin AKGÜRBÜZ / LYON/ DHA